HTML

Utolsó kommentek

  • KoA: @Dwokfur: Ó, nem várt, kedves ismerős! Köszönöm szépen! Igazából az a felfoghatatlan, hogy miért dolgoztunk eddig 5-25 GB-os studykkal. Kétlem, hogy a QLAB raw data-t igényelne a jó trackinghez, val... (2012.07.15. 23:21) Úgy szakmailag, mint emberileg
  • Dwokfur: Szia Attila! A kisebb méret abból adódhat, hogy nagyobb veszteséggel tömörítik a stream-et. Tetszik a blog, most találtam rá. (2012.07.15. 22:21) Úgy szakmailag, mint emberileg
  • Utolsó 20

2012.07.12. 21:15 KoA

Úgy szakmailag, mint emberileg

Híresen nagy lyukú szitára hajazó memóriám miatt leírom (nagyrészt saját magamnak) azokat a benyomásokat, tippeket és trükköket, amikkel meg tudnék barátkozni az otthoni hétköznapokban.

Ahogy a philipses kurzus is kezdődött: "the most important thing in this ten-day, very advanced IT course about Xcelera PACS that you have to remember: drink well enough coffee". Itt minden alkalmazottnak van egy helyes kis kulcsa, amit ha beilleszt az automatákba (nem csak kávé: csoki, üdítő, stb.), akkor bizony ingyen és bérmentve kapja áhított termékét. Szerintem kávéra nálunk is nyugodtan be lehetne ezt vezetni, jó lenne a cost-benefit arány, karácsonyi ajándékként javaslom a munkatársaknak!

A TEE fejre ráhúznak egy jókora gumit, úgy megy le a betegbe. Megkérdeztem, napi egyszer kell csak sterilizálni így, ami gyorsít is, meg a fej élettartamát is növeli. Nyeletésnél pulzoximetria és RR monitor fenn.

Echo-ágy, ilyen is van! Ha valaki nem az átkaroló hadművelettel vizsgál (márpedig nem), akkor az ágy oldalából ki lehet venni egy olyan 20x30 cm-es részt, aminek helyéről kukucskálva jó ablakok nyerhetők, pláne, ha az elülső hónaljvonalig kell lemenni.

Természetesen a 4D-re tervezett GE Vivid E9 csúcsmodell álldogál az ambulancián (mondjuk rá van írva, hogy a GE tulajdona és kizárólag tudományos célokra szabad használni - ez többé-kevésbé teljesül). Beteg bejön, kap rögtön egy háromoldalas papírt, hogy ők bizony fel fogják a felvételeket használni tudományos mérésekre. Mindenféle páciensre, kontrollra azonos protokoll vonatkozik, kezdve a sima 2D fejjel, majd a 3D (csúcsi négyből full volume, majd bal kamrára, illetve jobb kamrára optimalizáltan is, illetve PLAX; multi-slice 4-7, általában 6), majd vissza a 2D-re subxyphoid, illetve suprasternal. Elképesztően szépek a 3D volume rendering képei, haza kéne tolnom ezt az E9-t... 

A mérések túlnyomó többségét off-line, számítógépen, az EchoPAC-kel végzik. Ehhez persze kell az, hogy a gépről az archiválás kb. 1, maximum 2 perc alatt történik meg (pedig 3D data set is van benne!), és a PC-n már látható is a vizsgálat, lehet szépen szöszölni a trace-ekkel, stb. Rutinszerűen néznek bal, illetve jobb kamrára is AFI-val longitudinális straint, illetve azonnal indul a TomTec plugin az EchoPAC-ből és ott helyben megszületik a jobb kamrai volumen rekonstrukció is 3D-ben. A bal kamrai 3D volumeneket azt hiszem tudja önállóan az EchoPAC, míg a pitvari volumeneket area-length módszerrel számítják a klinikai gyakorlatban, tudományosan pedig szintén TomTec-kel 3D-ben. Persze ez csak akkor kivitelezhető a mindennapokban, ha az EchoPAC átküldi a kórházi leletező rendszernek az adatokat. Bizony, átküldi. Összességében MR részletességű lelet születik, bár azért a pontosság hagy kívánni valót maga után, természetesen ez is az echoablaktól, illetve a gyakorlott kezektől függ.

Rossz a kép? Adnak kontrasztanyagot! Kén-tetrafluoridot. 

GE-s módi, de nem hülyeség: nem acquire és a következő x másodpercet/szívciklust veszi a gép, hanem: store, visszatekerik pl. 3 szívciklust, majd újra store-ral rögzítik, tehát visszafelé tárolnak.

Folyamatosan 75-80 FPS a minőség. Mégis, ahogy láttam, csak 150-500 MB egy study... Hogy lehet ez kedves Philips?

A munkatempóról: kedvesen megkér egyik nap Denisa Muraru, hogy holnapra ne sok kérdéssel készüljek, mert szörnyű nehéz napja lesz, sok TEE-vel. Gondoltam is magamban egy számra, 10. Na ez a kemény nap tartott reggel 9-től délután 4-ig (a rezidensek kivételesen tovább is maradnak, de általában ilyenkor megáll az élet), 3(!) db. TEE-vel... A napi átlag betegforgalom nem éri el az egy emberre jutó 4-5 főt. Pedig aztán eléggé progresszív az intézet, egyik délelőtt 4 ARVD sétált be.

Irigy vagyok: 210 fős kontroll csapat van.

Nem olyan nagy a lemaradásunk, mint gondoltam. Úgy érzem, hogy mind tehetségben, mind anyagiakban versenyképesek lennénk, a kulcs a szervezés. Az expert echosnak muszáj, hogy legyen ideje a tudománnyal foglalkozni, és akinek megvan hozzá a keze és az agya, annak kell felvennie a study-s vizsgálatokat. Ez Badanoéknál sem több, mint 2-3 fő. Nagyon át kell gondolni, hogy ki, és milyen progresszivitású echokat csináljon. Álmodozom egy 3D-s TTE fejről, mert sok esetben kiválthatja a TEE-t és tudományosan is fel tudnánk zárkózni. Nekem nagyon kényelmes lenne és gyorsítana az off-line reporting, de jelen rendszerünk az iE33-Xcelera-MedSol vonalon teljesen alkalmatlan erre. Egységes tudományos protokollra lenne szükség, főleg sok-sok kontrollt gyűjtögetni. Bővíteni, csinosítani kellene a hétköznapi leleteket is, ami több munka nyilván, de elegendő erőforrással (ember, idő) megoldható lenne. Talán nőne a Philips compliance-e is, ha érdemi vetélytársat kapna egy komoly GE gép személyében. Ha lenne mindkettő, akkor érdemes lenne elgondolkodni a TomTec megoldásain, elvileg az mindkét vendorral kompatibilis. A jobb kamrai rekonstrukciós programot elnézve tudnak valamit ott Unterschlessheimban, nem valószínű, hogy a speckle tracking kevésbé lenne átgondolt, bár az EchoPAC-et nagyon megkedveltem, kiismertem. Pénz, pénz, pénz.

Jobb kamrai, jobb és bal pitvari vonalon  elment mellettünk a világ, de a sportolókra (strain elsősorban) még nem sok ilyen cikket találtam. A TTE 3D-t, illetve az AFI-t érdemes lenne klinikai gyakorlattá tenni, illetve különleges betegcsoportokon vizsgálni, pl. HTX. Gondolkodom még abláció-pitvari funkció vonalon. 

2 komment


A bejegyzés trackback címe:

https://trackingpadova.blog.hu/api/trackback/id/tr764650558

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Dwokfur 2012.07.15. 22:21:14

Szia Attila!

A kisebb méret abból adódhat, hogy nagyobb veszteséggel tömörítik a stream-et.

Tetszik a blog, most találtam rá.

KoA 2012.07.15. 23:21:45

@Dwokfur: Ó, nem várt, kedves ismerős!
Köszönöm szépen!
Igazából az a felfoghatatlan, hogy miért dolgoztunk eddig 5-25 GB-os studykkal. Kétlem, hogy a QLAB raw data-t igényelne a jó trackinghez, valószínűleg csak nincs beállítva a tömörítés foka, mikor átkerül az Xcelerára. Nem az igazi a support nálunk.
süti beállítások módosítása